...kniha je ženského rodu


Doporučujeme

Václav Žmolík

Václav Žmolík (1959) je populární televizní a rozhlasový moderátor, který pracuje pro Český rozhlas i Českou televizi a uvádí společenské a kulturní akce.

V České televizi stál u zrodu první ranní show v tuzemských televizích Studia 6, pak působil například v pořadech Aréna, Pěna dní, Volejte učiteli, Kořeny, Černá, bílá, Svět na kolejích, O korunu krále Karla, Experiment anebo Služby v našich službách. Úspěšné byly jeho televizní pohlednice z OH v Atlantě a v Naganu. Jeho zatím posledními cykly, které ČT vysílala, byly Příběhy předmětů, Bohemia/Moravia inkognita a Krajinou vína. Ke všem třem vyšly stejnojmenné knihy. Už řadu let vystupuje v České televizi také jako „odemykač“ 13. komnat.

Na Radiožurnálu, kde působil jako moderátor řadu let, vedl rozhovory s hosty stanice. Na Českém rozhlasu Dvojka si posluchači oblíbili jeho pořady Odpoledne s Dvojkou, Výlety, Poklady Národního divadla, Krok za krokem Pražským hradem, Nedělní dobré ráno, Jak se vám tu žije anebo Po Česku.

Během své novinářské kariéry se zaměřoval a zaměřuje zejména na kulturu a umění, památky a turistiku, cestování a sport, vede rozhovory se zajímavými osobnostmi. Známý je jeho autorský cyklus místopisných pohlednic Po Česku, který připravuje a kterým provází. Vznikl původně v ČT, ale už dvacet let jej vysílá Český rozhlas. Vyšly k němu i tři knihy Po Česku I-III.

Václav Žmolík je „doma“ také na pódiích jako moderátor různých kulturních a společenských akcí. Uváděl například vojenskou přehlídku k 90. výročí vzniku Československa anebo společný rozhlasový a televizní koncert k 70. výročí konce 2. světové války. Pravidelně vystupuje i s dcerou Karolínou, která je operní zpěvačka.

Kniha Pavel Šporcl – Můj život (nejen) s houslemi (2020) je jeho prvním počinem v Nakladatelství ČAS. S tímto umělcem vedl ještě před jejím vydáním řadu rozhlasových i televizních rozhovorů.

Knihy autora v Nakladatelství ČAS